Barbara Morawska-Nowak – wspomnienie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 13 maja 2023 r. odeszła do Wieczności
Ś.P. Barbara Morawska-Nowak


Z urodzenia i zamieszkania krakowianka, ale Obywatelka i Patriotka Świata Gór – taterniczka, uczestniczka wypraw wspinaczkowych w Alpy i Kaukaz. Członkini i sekretarz Zarządu Głównego reaktywowanego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, także inicjatorka wydawania i redaktor naczelna jego rocznika – „Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”. Od 1991 roku wydawała miesięczny informator PTT pt. „Co słychać”. Autorka artykułów oraz redaktor wydawnictw książkowych poświęconych ludziom gór.
Jeszcze niedawno spotykaliśmy się na historycznych szlakach także i Jej bliskich Karpat Wschodnich – zacieśniło to nasze kontakty i, ośmielę się rzec, zmieniło je w trwałą górską przyjaźń, co poczytujemy sobie za prawdziwy zaszczyt.
Nadal słyszę Jej głos w słuchawce telefonicznej, gdy zapraszałem Ją na nasze kwietniowe warszawskie karpackie spotkanie: „Żałuję bardzo, że nie przyjadę, ale jestem zbyt daleko…”.
Basiu Droga, niech Ci Niebiańskie Tatry szumią na wieki halnym wiatrem. A gdy kiedyś będziemy się wspinać na Zawrat czy Rysy, pomachaj nam zza obłoku nad granią na powitanie, a my uśmiechniemy się za Twoją duszę.

Na Przełęczy Legionów w październiku 2014 r. Fot. arch. RC’

Requiescat in pace!
Rodzinie Zmarłej składamy wyrazy szczerego współczucia.
Jan Skłodowski
Stowarzyszenie „Res Carpathica”