Nowe i odnowione ścieżki przyrodnicze Magurskiego Parku Narodowego

Dla tych z naszych Koleżanek i Kolegów, którym konieczność lub pandemia nie pozwala na razie wyruszyć w nasze ukochane Karpaty, prezentujemy dwie ścieżki przyrodnicze znajdujące się w Magurskim Parku Narodowym. Galerie zdjęć i materiały filmowe, zarejestrowane na początku stycznia 2021 r., są autorstwa naszego kolegi, Dariusza Dyląga.

Nowa ścieżka przyrodnicza „Buczynowa”

To pierwsza ścieżka monotematyczna, która została poświęcona głównie bukom. Prowadzi ona w północno-zachodnią część pasma Magury Wątkowskiej. Ma formę pętli rozpoczynającej się i kończącej w miejscowości Wapienne – najmniejszym polskim uzdrowisku. Kulminacyjnym punktem ścieżki jest szczyt Ferdel (648 m n.p.m.) ze znajdującą się tuz przy nim wieżą widokową. Ścieżka ma długość 5,2 km i zlokalizowano na niej 6 przystanków. Na trzech z nich znajdują się tablice z wizjerami, które zachęcają do uważniejszego przyjrzenia się otoczeniu. Grzbietowa partia przebiega przez piękne lasy bukowe, które zachwycają o każdej porze roku. Ścieżka powstała we współpracy z Gminą Sękowa oraz Nadleśnictwem Gorlice. Czas przejścia ścieżki wynosi ok. 3h [z: magurskipn.pl]. A tutaj znajduje się przewodnik po tej ścieżce w formacie PDF.

Odnowiona ścieżka przyrodnicza „Folusz”

W listopadzie i grudniu 2020 r. został m.in. ukończony remont infrastruktury turystycznej na ścieżce przyrodniczej Folusz (wymiana bariery wysokiej i niskiej przy wychodni skalnej Diabli Kamień o łącznej długości 1100 m, remont pomostu, naprawa nawierzchni szlaku czarnego na Diabli Kamień – brukowanie 300 m, stoły z ławami, otwarte miejsca ogniskowe). Rozpoczyna ona swój bieg w Foluszu przy wejściu zielonego szlaku na teren Magurskiego PN w okolicy wodospadu Magurskiego, a kończy na miejscu dziennego wypoczynku przy zejściu żółtego szlaku z Kornutów w okolicy wychodni skalnej „Diabli Kamień”. Cała trasa ma długość 4 km i można ją przejść w obu kierunkach w czasie około 2 godzin. Najniższy punkt ścieżki (przystanek 1) znajduje się na wysokości 399 m n.p.m., a najwyższy w rejonie przystanku 6 – 570 m n.p.m. Ścieżka biegnie lasem łącząc dwa niezwykle ciekawe i chętnie odwiedzane obiekty geologiczne – wodospad Magurski i wychodnię skalną „Diabli Kamień”. Na trasie przejścia wyznaczono 12 przystanków o różnorodnej tematyce przede wszystkim przyrodniczej, ale także historycznej [z: magurskipn.pl]. Tutaj znajduje się przewodnik po tej ścieżce w formacie PDF.

7-minutowy spacer wokół Diablego Kamienia