Zmarł Antoni Leon Dawidowicz – galeria zdjęć z pogrzebu

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Antoniego Leona Dawidowicza (ur. 11 września 1952 w Krakowie, zm. 19 kwietnia 2022 tamże) – polskiego matematyka, profesora nadzwyczajnego Katedry Matematyki Stosowanej Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesa Towarzystwa im. Henryka Jordana (1994-1998), Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (2001-2007), oddziału krakowskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego (2009-2014), krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego (2010-2016), od 1981 r. działał w Obywatelskim Komitecie Ratowania Krakowa. Wnuka Leona Chwistka. Jego babcią ze strony matki była Olga Steinhausówna, siostra Hugona Steinhausa. Za swoje zasługi był wielokrotnie nagradzany: Srebrną Odznaką „Za pracę społeczną dla miasta Krakowa”, Medalem „Pięćdziesiąt lat Olimpiady Matematycznej”, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową „Za Zasługi dla Turystyki”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Fot. archiwum PTM

„Z głębokim żalem i wielkim smutkiem zawiadamiamy, że dziś zmarł nasz Kolega Antoni Leon Dawidowicz – wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego, zasłużonego dla Oddziału Krakowskiego PTM. Był Prezesem OK PTM, reprezentował nas na Zgromadzeniach Delegatów PTM, angażował się w prace Komisji Historycznej PTM, jak i Komisji Popularyzacji Matematyki i Współpracy ze Szkolnictwem. Miał znaczący udział w utworzeniu i prowadzeniu Małopolskiego Konkursu Uczniowskich Prac Matematycznych, współorganizowanego przez OK PTM wspólnie z Centrum Młodzieży im. Jordana. W środowisku matematycznym znany był m.in. z zamiłowania do modelowania zjawisk biologicznych oraz wspaniałej znajomości łaciny i greki, w środowisku krakowskim – jako wielki społecznik, w środowisku tatrzańskim – jako miłośnik gór, prezes Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Od czasu studiów związany był zawodowo i sercem z Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szanowny Panie Profesorze, drogi Kolego, drogi Antoni, będzie nam Ciebie brakowało… Spoczywaj w pokoju” – napisał w mediach społecznościowych Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Fot. archiwum Dariusza Dyląga

„Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci ś.p. Antoniego Leona Dawidowicza, byłego Prezesa ZG PTT, Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, wieloletniego działacza PTT i Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Był dr. habilitowanym matematyki na UJ w Krakowie. Antoni Leon Dawidowicz zmarł w dniu 19.04.2022 r. w wieku 69 lat. Niech spoczywa w pokoju” – poinformowało z kolei Polskie Towarzystwo Tatrzańskie.

Fot. archiwum Dariusza Dyląga

Msza św. żałobna odbyła się 27 kwietnia 2022 r. (środa), o godz. 12:20, na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, po czym nastąpiło odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Przed Mszą przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, prof. Andrzej Waśko, odczytał list, w którym Prezydent odznaczył pośmiertnie śp. prof. Antoniego Dawidowicza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Kolega Wiceprezes w imieniu Stowarzyszenia „Res Carpathica” złożył wiązankę kwiatów z żałobną szarfą (patrz galeria poniżej) z podziękowaniem za zasługi i działania Zmarłego w dziedzinie ochrony karpackiej przyrody.

error: Treść jest chroniona!