Blue Flower

11 marca w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ul. Czerniakowska 178A w Warszawie (Powiśle-Solec) o godz. 18 spotkanie będzie miało górski, ale tym razem nie karpacki charakter - jego tytuł to "Górale z Wyżyny Tybetańskiej i ich wychodźcze losy".

W programie:

  • film "Norbulingka - Tybet na wygnaniu"
  • debata o przyszłości kultury tybetańskiej z udziałem dr hab. Agaty Bareja-Starzyńskiej z Uniwersytetu Warszawskiego i Adama Kozieła z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka;
  • pokaz zdjęć Bartosza Kozakiewicza i opowieść "Górale w tropikach" Bartosza Kozakiewicza i Krzysztofa Renika;
  • wernisaż wystawy fotografii Elżbiety Dziuk "Indyjskie lata Tybetańczyków"

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Renik, dziennikarz, publicysta i antropolog kultury.

Serdecznie zapraszamy!

 

Drodzy miłośnicy Karpat, tradycyjnie ogłaszamy konkurs fotograficzny "Karpacki rok" - tym razem "Karpacki Rok 2019".

Zasady są proste: Każdy może przysłać na nasz adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zdjęcie lub zdjęcia (nie więcej niż trzy).

Zdjęcia powinno być zrobione w 2019 roku i dotyczyć tematyki karpackiej. Każde zdjęcie musi być podpisane, wraz z informacją, co przedstawia. Musi być podany autor zdjęcia (można zastrzec brak zgody na publikację imienia i nazwiska - wówczas prosimy o podanie pseudonimu). Autor musi mieć do zdjęcia niczym nieograniczone prawa autorskie. Format zdjęcia dowolny. Zdjęcie może być czarno-białe lub kolorowe. Generalnie po prostu ma być ładne i karpackie. Uczestniczyć w konkursie może każdy z wyjątkiem członków władz Stowarzyszenia Res Carpathica, organizatorów oraz jury. Komisja ustanowiona przez Res Carpathica wybierze co najmniej 5 zdjęć (nie więcej niż dwa jednego autora) i odda pod głosowanie na facebooku – wygra ta fotografia, która otrzyma najwięcej lajków. Nagrodą dla zwycięzcy będzie album "Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego" Możliwe są też niespodzianki!. Zastrzegamy sobie prawo do publikacji na naszym profilu na facebooku lub na instagramie (o ile powstanie) nadesłanych zdjęć, zawsze z podaniem informacji o autorze zdjęcia. Zdjęcia można nadsyłać do 2 lutego 2020 roku. Głosowanie na facebooku zostanie ogłoszone do 7 lutego i trwać będzie do 23 lutego 2020.
 
Wszystkie zwycięskie prace oraz te, które znalazły się w finałach poprzednich konkursów możecie obejrzeć pod tym adresem.
 

Czekamy na Wasze fotografie!

Na fotografii zwycięskie zdjęcie z zeszłego roku "Bieszczady, Husne Wyżne - cerkiew w jesiennych mgłach", autorstwa Rafała Krzyżanowskiego.

 

Na pierwszym spotkaniu w 2020 roku będziemy gościć prof. dr. hab. Lecha Mroza, dyrektora Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Wysłuchamy wykładu p.t.: Wyobrażone granice Huculszczyzny. Znaki tożsamości.

Zapraszamy 8 stycznia 2020 roku na godz. 18 do Centrum im Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ul. Czerniakowska 178a, Warszawa Powiśle-Solec.

 

12 lutego 2020 w Centrum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy ul Czerniakowskiej 178a (Warszawa Powiśle-Solec) gościć będziemy Mariana Orlikowskiego, do listopada 2019 konsula RP we Lwowie. Wysłuchamy z pierwszej ręki opowieści "Polsko-ukraińskie paradoksy pogranicza. Wspomnienia dyplomaty." Jak zwykle spotkanie zacznie się o godz. 18.

Marian Orlikowski ukończył Filologię Polską i Słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Był dziennikarzem, nauczycielem, przede wszystkim jest dyplomatą - w czasie swojej kariery spędził na placówkach kilkanaście lat życia (w Sofii, w Moskwie, w Taszkiencie, we Lwowie). Autor opracowań na temat kulturowych aspektów dyplomacji i problematyki działalności organizacji polskich na Wschodzie (ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy). W czasach studiów był aktywnym członkiem turystycznego klubu "Unikat", jest pilotem wycieczek zagranicznych, organizatorem wypraw. Oprócz tego posiada doświadczenie sceniczne (estradowe i teatralne), jest autorem piosenek i utworów poetyckich. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy! 

 

Nasze grudniowe spotkanie, ostatnie tegoroczne - tym razem także nie "akademickie", tylko bardzo przedświąteczne. Spotkamy się w klimacie artystycznym tworzonym przez doskonałych wykonawców, którzy jak nikt inny przywołają w kameralnej atmosferze nastrój radosnego oczekiwania Nowego Roku, ale też i zadumy nad czasem, który zamyka się w ramach kalendarza 2019.
Po występie spotkanie "na słodko" i rozmowy o górach, które były i będą, oraz o tym wszystkim, co nas łączy.

Spotkanie ma jak zwykle charakter otwarty. Serdecznie zapraszamy!