XII Spotkanie Lotnicze „Candie” – wernisaż wystawy „Lotnicze ślady w Karpatach”, czyli historia lotnictwa zapisana w górskim krajobrazie

Jest drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 1944 r. Na porośniętym trawą przedpolu fortu artyleryjskiego nr 52 „Borek” w Krakowie awaryjnie ląduje legendarny – nazywany latającą fortecą i mający opinię niezniszczalnego – amerykański bombowiec B-17, o nazwie własnej „Candie” (ang. cukiereczek). Skąd wracał, dokąd leciał i jaką rolę odegrał w walkach powietrznych okresu II wojny światowej? Odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania związane z historią lotnictwa, splecioną z wojennymi losami Krakowa i Małopolski, będzie można poznać już niebawem: 14 stycznia 2023 r., podczas XII Spotkania Lotniczego „Candie”, które odbędzie się w Forcie Borek – filii Centrum Kultury Podgórza (ul. Forteczna 146). Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00. W programie znalazło się zwiedzanie Fortu Borek z przewodnikiem, wernisaż wystawy „Lotnicze ślady w Karpatach”, koncert swingowy oraz spotkanie miłośników lotnictwa z tematycznym wykładem.
W XII Spotkaniu Lotniczym „Candie” wezmą udział dr Krzysztof Wielgus – specjalista w dziedzinie architektury obronnej (Politechnika Krakowska, członek Komisji Architektury Obronnej PKN ICOMOS), historyk lotnictwa oraz jeden z ekspertów biorących aktywny udział w rewitalizacyjnej Fortu Borek oraz Robert Springwald – historyk Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie. Obydwaj są pomysłodawcami spotkań miłośników lotnictwa oraz autorami i jednymi ze współtwórców wyjątkowego szlaku turystycznego, o którym będzie można dowiedzieć się więcej oglądając wystawę „Lotnicze ślady w Karpatach”.

Historia lotnictwa zapisana w górskim krajobrazie

W okresie II wojny światowej nad Polską zestrzelono kilkaset alianckich bombowców niosących wsparcie walczącej Polsce. Zginęło w nich kilka tysięcy lotników różnych narodowości. Szczątki Messerschmittów, Heinkli i Junkersów jeszcze do niedawna błyskały w korytach górskich potoków – straty i ofiary były po obydwu stronach. Choć bezpieczeństwo komunikacji lotniczej – rozwijanej intensywnie w czasach powojennych – rosło z każdym rokiem i katastrofy z udziałem maszyn latających zaczęły należeć do rzadkości, to właśnie góry wciąż pozostawały tłem dla wielu z tych, które miały miejsce w nieodległej przeszłości. Lotnicza historia Karpat jest zapisana w ich krajobrazie. Od niedawna mieszkańcy tych terenów oraz wędrujący po nich turyści mogą ją poznawać podążając szlakiem „Lotniczych śladów w Karpatach”, który powstał z inicjatywy miłośników gór i za razem wielkich fanów lotnictwa. Wspólny projekt Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Politechniki Krakowskiej i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, a także wielu samorządów lokalnych, instytucji, stowarzyszeń i grup badawczych – dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki – polega na oznaczeniu miejsc związanych z lotnictwem, w szczególności położonych w pobliżu już istniejących górskich szlaków turystycznych na terenie trzech województw Polski południowej – małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Kilkudziesięciu tablicom postawionym w pięknych i ważnych górskich zakątkach naszego kraju towarzyszy wystawa ich miniatur, która zagości w Forcie Borek w ramach XII Spotkania Lotniczego „Candie”.

Wernisaż odbędzie się o godz. 16:00. Wstęp wolny. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!