Mój Everest – Apoloniusza Rajwy

Promocja książki Apoloniusza Rajwy zatytułowanej „Mój Everest”, wydanej nakładem Krośnieńskiej Oficyny Wydawniczej, odbędzie się w piątek, 16 czerwca 2023 r., o godz. 17:00 w sali Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (ul. Chałubińskiego 42a). Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książki!

O książce, od wydawców:
Wydajemy tę książkę, aby uhonorować i docenić postać Apoloniusza Rajwy, naszego ulubionego nauczyciela i pedagoga, który na początku naszej młodości pojawił się na naszej drodze życia, wzbudzając w nas podziw i prawdziwy autorytet. Jego dorobek życiowy w różnych dziedzinach, bogaty życiorys, pogodne podejście do życia, szacunek do drugiego człowieka i pasja, którą warto pielęgnować, zobowiązały nas, aby to wszystko utrwalić w postaci wydawnictwa. Niezwykłość, a zarazem czytelność tej książki, polega na tym, że Autor napisał ją szczerze i od serca. Znajdziemy tu sporo interesujących faktów, ciekawostek, dużo archiwalnych zdjęć, które w naszym przekonaniu warto upowszechnić. Na pewno zachwyci czytających ta niezwykła wędrówka przez życie, pełna zmagań, trosk i radości, które zatrzymał Autor w pamięci. Zapraszamy Szanownych Czytelników do lektury i życzymy wielu niezapomnianych przeżyć i wrażeń.

Wdzięczni wychowankowie,
Stanisław Kalita i Waldemar Sokołowski

Apoloniusz Rajwa, dla przyjaciół Poldek – znany większości zakopiańczyków i wszystkim tym, którym Zakopane i Tatry są bliskie. Przewodnik tatrzański, ratownik górski, geograf, taternik, speleolog i pedagog spędził w Tatrach znaczną część swojego życia. Urodził się w miejscowości Pogórze na Śląsku Cieszyńskim, a w Zakopanem zamieszkał w 1947 roku. Od tego czasu rozpoczęła się jego niezwykle bogata działalność tatrzańska. Z wykształcenia geograf, przez 12 lat związany był zawodowo z Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu. Prowadził tam badania pokrywy śnieżnej, letnich płatów śniegu, gęstości i radioaktywności śniegu, termodynamiki i cyrkulacji powietrza w jaskiniach tatrzańskich, klimatu Tatr i Podtarza. Współpracował z Instytutem Geografii PAN i innymi ośrodkami naukowymi. Jest autorem pomiaru rekordowego wiatru zmierzonego w Tatrach czy inwentaryzacji potoków i stawów Tatr Wysokich. Jest także zasłużonym i niezwykle doświadczonym przewodnikiem tatrzańskim I klasy i przewodnikiem wysokogórskim, taternikiem, speleologiem, ratownikiem górskim. Brał udział w eksploracji najtrudniej dostępnych jaskiń tatrzańskich i najgłębszych jaskiń Austrii i Francji. W ramach działalności przewodnickiej przeprowadził tysiące wycieczek, wygłosił setki prelekcji, a także jako instruktor przewodnictwa prowadził zajęcia na wielu kursach przewodnickich. Pracował jako nauczyciel w zakopiańskich szkołach średnich, przez 30 lat prowadził konkursy wiedzy o Tatrach dla uczniów szkół i konkursy wiedzy o gminie Kościelisko. W ten sposób stał się jedną z ważniejszych postaci, których działalność edukacyjna przyczyniła się do zwiększania wiedzy o Tatrach. Jest autorem i współautorem przewodników i publikacji o tematyce górskiej, autorem opracowań naukowych, wieloletnim kierownikiem działu górskiego „Tygodnika Podhalańskiego”. Jego wiedza o Tatrach jest niezwykle bogata, wręcz erudycyjna.

—-
Organizatorami spotkania są: Tatrzański Park Narodowy, Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich im. K. Bachledy oraz „Tygodnik Podhalański”, czyli trzy instytucje z którymi Szanowny Autor jest obecnie trwale związany.